V okviru projekta #SPOZNAJ je izšel priročnik o odprti znanosti z naslovom Spoznaj FAIR.
Namenjen je predstavitvi osnov odprte znanosti različnim deležnikom iz širokega spektra znanstvenih disciplin. V slovenščini pojasnjuje ključne pojme odprte znanosti in predstavlja infrastrukturo ter storitve, ki podpirajo odprto znanost v Sloveniji, in povezave z evropskim ter globalnim raziskovalnim okoljem.
V sredo, 21. oktobra 2020, je v sklopu dogodka Odprta znanost 2020 potekal seminar o Evropskem oblaku odprte znanosti (European Open Science Cloud, EOSC), vseevropski platformi za raziskovalne podatke, ki bo povezala obstoječe projekte in infrastrukture. Mag. Dunja Legat iz Univerzitetne knjižnice Maribor, predstavnica regionalnega EOSC projekta za jugovzhodno Evropo NI4OS-Europe in članica delovne skupine Veščine in usposabljanje, ki deluje v okviru izvršilnega odbora EOSC, je predstavila načrte Slovenije na tem področju, ki vključujejo vzpostavitev nacionalnega repozitorija za trajno hrambo raziskovalnih podatkov ter skupni spletni portal za uporabnike, katerega cilj je, med drugim, tudi povezati slovenske deležnike na področju odprte znanosti.
1. srečanje deležnikov odprte znanosti v Sloveniji
(digitalne infrastrukture)
21. junij 2019, MIZŠ
Univerzitetna knjižnica Maribor in Arnes sta koordinatorja nastajajoče Slovenske skupnosti odprte znanosti. Vabimo vas, da se naročite na prejemanje obvestil o dogodkih in novicah s področja odprte znanosti v Sloveniji in širšem evropskem prostoru.
UKM je odprta od ponedeljka do petka od 8. do 19. ure in v soboto od 9. do 13. ure.
Odpiralni čas čitalnice ČUK:Ponedeljek–sobota: od 12. do 24. ure
Nedelja: od 18. do 24. ure
Univerzitetna knjižnica Maribor
Gospejna ulica 10
T: +386 2 250 74 00
F: +386 2 250 74 10
E: ukm@um.si