Naraščajoč obseg in razpoložljivost spletnih virov zahtevata, da so raziskovalni podatki že od nastanka namenjeni dolgotrajnosti. Z zagotavljanjem dostopa do raziskovalnih podatkov širši raziskovalni skupnosti olajšamo dostop do znanja ter izboljšamo transparentnost raziskovanja. S tem namenom so leta 2016 izšla načela FAIR za upravljanje raziskovalnih podatkov The FAIR Guiding Principles for scientific data management and stewardship.
SangyaPundir, CC BY-SA 4.0
FAIR ni standard, temveč zbir načel, na podlagi katerih so FAIR raziskovalni podatki tisti podatki, ki so najdljivi (Findable), dostopni (Accessible), interoperabilni (Interoperable) in ponovno uporabni (Reusable). Poleg tega, da podpirajo ponovno uporabo raziskovalnih podatkov posameznih znanstvenikov, načela FAIR dajejo poseben poudarek izboljšanju strojne najdljivosti in uporabe podatkov. Načela izpostavljajo dejstvo, da so v trenutnem digitalnem ekosistemu ljudje vse bolj odvisni od računalniške podpore pri spoprijemanju z naraščajočim obsegom, kompleksnostjo ter hitrostjo ustvarjanja podatkov. V teh okvirih je strojna uporabnost raziskovalnih podatkov (tj. zmožnost računalniških sistemov, da podatke najdejo, do njih dostopajo, se z njimi povežejo ter jih ponovno uporabijo brez ali z minimalno človeško intervencijo), ki jo izpostavljajo načela FAIR, ključnega pomena.
Najdljivost (Findability)
Dostopnost (Accessibility)
Interoperabilnost (Interoperability)
Ponovna uporaba (Reusability)
Kodeks etike in integritete za raziskovalce na Univerzi v Mariboru: "Raziskovalci in Univerza v Mariboru zagotavljajo najvišjo možno raven dostopa do podatkov ter hkrati zagotavljajo, da se dostop do podatkov omeji v potrebnem obsegu. Kjer je to mogoče, je potrebno zagotoviti, da je upravljanje podatkov skladno s t. i. načelom FAIR (Findable, Accessible, Interoperable and Re-usable), na podlagi katerega je upravljanje podatkov urejeno na način, ki zagotavlja, da so podatki na voljo, dostopni, omogočajo povezljivost ter ponovno uporabo."
UKM je odprta od ponedeljka do petka od 8. do 19. ure in v soboto od 9. do 13. ure.
Odpiralni čas čitalnice ČUK:Ponedeljek–sobota: od 12. do 24. ure
Nedelja: od 18. do 24. ure
Univerzitetna knjižnica Maribor
Gospejna ulica 10
T: +386 2 250 74 00
F: +386 2 250 74 10
E: ukm@um.si