Sistematični pregledi na mednarodnem razvojnem področju.
Revija z odprtim dostopom, ki objavlja sistematične preglede, dokaze, raziskovalne članke o metodah ter vrzeli na raziskovalnih področjih: socialno skrbstvo, invalidnosti, izobraževanje, mednarodni razvoj, kriminal, pravosodje, poslovanje in upravljanje.
Področja: zdravstvo, medicina, zdravstvena nega, sistematični pregledi, metaanalize, klinične raziskave, z dokazi podprta medicina.
Pri sistematičnem pregledu literature mora biti iskanje čim bolj izčrpno in vključevati mora objavljene in neobjavljene vire (sivo literaturo).
V naši knjižnici lahko dostopamo do nepristranskih, strokovno preverjenih vsebin. Veliko gradiva, ki ga najdemo v knjižničnih katalogih ali podatkovnih zbirkah, ni mogoče najti v iskalnikih kot sta Google ali Google Scholar.
Začnemo z identifikacijo informacijskih virov, ki pokrivajo naše področje. Ustrezno literaturo je možno iskati v različnih knjižničnih katalogih, kjer dostopamo do klasičnih in elektronskih informacijskih virov. Prav tako so preverjene podatkovne zbirke Web of Science, Scopus in ProQuest Dissertations & Theses Global. Seveda pa je priporočeno iskati tudi v drugih informacijskih virih, tudi preko Google Scholar in v zbirkah odprtodostopnih informacijskih virov.
Ko bomo prepoznali ključne revije, ki pokrivajo naše področje, si lahko z brskanjem po njihovi vsebini pomagamo tudi pri iskanju ključnih besed. Za enostaven dostop do znanstvenih revij in aktualnih znanstvenih člankov uporabimo aplikacijo BrowZine.
Da si zagotovimo čim natančnejše in ciljno iskanje, moramo oblikovati iskalne nize in pri tem upoštevati zakonitosti iskanja posameznih baz.
Iskalne nize skrbno zabeležimo in označimo v katerih elektronskih virih in kdaj smo z njimi iskali. Na ta način bomo SPL zlahka dopolnjevali, hkrati pa bo s tem zagotovljena večkratna ponovljivost raziskave.
Siva literatura so objavljeni dokumenti, ki niso dosegljivi na knjižnem trgu in so namenjeni ožji ciljni skupini, npr. interne publikacije korporacij. Običajno gre za raziskovalno gradivo, ki ni na voljo v običajnih objavljenih virih:
Najdemo jih na spletnih mestih ustreznih organizacij.
UKM je odprta od ponedeljka do petka od 8. do 19. ure in v soboto od 9. do 13. ure.
Odpiralni čas čitalnice ČUK:Ponedeljek–sobota: od 12. do 24. ure
Nedelja: od 18. do 24. ure
Univerzitetna knjižnica Maribor
Gospejna ulica 10
T: +386 2 250 74 00
F: +386 2 250 74 10
E: ukm@um.si