Digitalna knjižnica Univerze v Mariboru (DKUM) je institucionalni repozitorij Univerze v Mariboru. Vsebuje dela vseh članic Univerze v Mariboru. Zraven diplomskih, magistrskih, doktorskih in drugih del študentov vključuje tudi recenzirane objave iz sofinanciranih projektov, elektronske visokošolske učbenike in učna gradiva ter druga dela, katerih avtorji so sodelavci Univerze v Mariboru ali je Univerza v Mariboru njih založnik.
Univerzitetni iskalnik UM:NIK v okolju COBISS+ omogoča hkratno iskanje po elektronskih in tiskanih informacijskih virih. Obsega bibliografske podatke več milijonov različnih elektronskih virov svetovnih založnikov ter tiskanih virov, ki so za izposojo dostopni v Univerzitetni knjižnici Maribor ter v vseh knjižnicah Univerze v Mariboru.
Z UM:NIK-om vam želimo po najhitrejši in najkrajši poti, ter kjer to omogočajo licenčni pogoji, zagotoviti celotno besedilo elektronskega vira ali informacijo o zalogi vira v knjižnicah.
Priporočamo iskanje v angleškem jeziku, saj rezultate z iskanjem v slovenskem jeziku omejilmo na pretežno tiskane informacijske vire.
Kjer celotno besedilo ali tiskano gradivo nista na voljo, vam omogočamo storitev medknjižnične izposoje.
Področja:humanistika, umetnost, umetniki, enciklopedije, biografije, biografski podatki
Allgemeines Künstlerlexikon Online (AKLO) / Artists of the World Online je referenčni vir, ki pokriva različna področja umetnosti in vsebuje najnovejše biografske podatke o več kot 1,2 milijona umetnikih. Sestavni del te najobsežnejše podatkovne zbirke s področja umetnosti je tudi več kot 500.000 avtorskih biografskih člankov, ki jim vsako leto dodajo 3.500 novih člankov. Aktualne, zanesljive in obsežne informacije o umetnikih lahko poiščemo z različnimi načini iskanja. Več informacij o zbirki najdete na spletni strani ponudnika.
Audibook je zbirka zvočnih knjig z različnih področij v slovenskem jeziku in je dostopna vsem članom Univerzitetne knjižnice Maribor. Izposoja poteka v mobilni aplikaciji Audibook (Google Play, Huawei AppGallery ali App Store).
Trenutni nabor zakupljenih zvočnih knjig, ki so na voljo članom UKM, je viden v katalogu Cobiss+. Izposoja neposredno iz kataloga Cobiss+ še ni omogočena, zato za izposojo uporabljajte izključno mobilno aplikacijo Audibook.
Področja:film, filmska umetnost, slovenski film, podatkovna zbirka, filmografija, filmski ustvarjalci, video na zahtevo, videoprodukcija, filmi, TV-serije, videospoti, spletne serije, video-art, eksperimentalni film, avdiovizualne vsebine
Baza slovenskih filmov omogoča prost dostop do podatkov o več tisoč slovenskih filmih in filmskih ustvarjalcih ter ogled avdiovizualnih del na zahtevo.
Seznam vseh filmov, ki so na voljo za ogled najdete tukaj.
Filme, ki so na voljo za knjižnično izposojo, si lahko člani Univerzitetne knjižnice Maribor izposodijo brezplačno.
Limit spletne izposoje za člane UKM:
do 2 filma hkrati | 52 filmov/leto | 5 filmov/mesec
Navodila in pomoč pri uporabi baze in spletni izposoji filmov najdete tukaj.
Portal elektronskih knjig, ki omogoča oddaljeno izposojo e-knjig na različne naprave (računalnik, tablica, telefon…). Na voljo so e-knjige v slovenskem jeziku z različnih področij, največ s področja leposlovja. Nabor gradiva se bo dopolnjeval z ozirom na povpraševanje in ponudbo.
Portal je dostopen vsem članom knjižnic v okviru knjižnične mreže Univerze v Mariboru z urejenim članstvom in izbranim geslom za prijavo v Mojo knjižnico (COBISS). Podrobnosti o delovanju portala Biblos najdete na zavihkih Pogosta vprašanja in Kako deluje na samem portalu. Spletna knjižnica z integriranim bralnikom za elektronske knjige je na voljo tudi kot aplikacija za mobilne naprave Android in iOS.
Medij Bloomberg Adria se primarno osredotoča na poslovne novice iz sveta finančnih trgov, bančnega sektorja, poslovnega sveta in ekonomije. Članki temeljijo na poglobljenih analizah izhajajočih iz največjega analitičnega orodja Bloomberg Terminal, v okviru katerega 9000 analitikov globalno pripravlja analize in povzetke člankov.
Zbirka ponuja več celotnih besedil iz znanstvenih in strokovnih revij kot druge verzije zbirk CINAHL. Pokriva več kot 50 različnih področij zdravstvenih ved, vsebuje pa tudi gradivo s področja na dejstvih utemeljene zdravstvene nege, interaktivne izobraževalne module (CEU moduli), klinično organizirane kratke pregledne vsebine zdravstvene nege in podobno gradivo. Za iskanje po zbirki je na voljo tudi poseben »CINAHL Headings« tezaver, ki temelji na tezavru MeSH.
Cochrane Library je zbirka podatkovnih zbirk v medicini in drugih zdravstvenih vedah, ki jih ponujajo Cochrane in druge organizacije. V središču je Cochrane Reviews, zbirka podatkov o sistematičnih pregledih in metaanalizah, ki povzemajo in razlagajo rezultate medicinskih raziskav. Namen knjižnice Cochrane je dostopnost rezultatov kontroliranih kliničnih raziskav in je ključni vir na področju z dokazi podprte medicine.
Področja:družboslovje, naravoslovje, humanistika, tehnika
Multidisciplinarni informacijski vir, ki ponuja dostop do raznovrstnega znanstvenega in strokovnega gradiva. V zbirki Complete Journal Package je na voljo okrog 450 revij v celotnih besedilih, dostopne pa so tudi arhivske številke revij od leta 1995 naprej. Vsebuje tudi razmeroma velik delež revij v nemškem jeziku, na voljo pa so tudi revije in e-knjige v odprtem dostopu. .
Področja:medicina biologija kemija biokemija zdravstvene vede genetika bioinformatika genomika
Europe PMC je partner z PubMed Central in omogoča iskanje literature s področja biomedicine in ved o življenju. Vsebuje 42 milijonov dokumentov večino v polnem tekstu.
Linguistic Minorities in Europe Online je nov recenziran referenčni vir o jezikovnih manjšinah v Evropi, ki zagotavlja izčrpno dokumentacijo o avtohtonih in priseljenskih jezikovnih manjšinah v evropskem prostoru. Vsebuje standardizirane pregledne članke, poglobljene raziskovalne članke, večpredstavnostna gradiva in primarne vire.
Testiranje traja do 30. aprila 2023.
Področja:zdravstvena nega, zdravstvena oskrba, zdravstvo, medicina, bolezni, zdravila, klinični viri
Nursing Reference Cente Plus je celovito referenčno orodje, namenjeno zagotavljanju ustreznih kliničnih virov medicinskim sestram neposredno na mestu oskrbe. Referenčno orodje je namenjeno izobraževanju o z dokazi podprti medicini in najboljših praksah zdravstvene nege. Vsebuje informacije o boleznih in zdravilih, module nadaljnjega izobraževanja, vsebine o veščinah in kontrolne sezname kompetenc, pa tudi videoposnetke in slike ter načrte zdravstvene nege. Omogoča tudi povezljivost z e-knjigami in mobilno aplikacijo.
Testiranje traja do 15. maja 2023.
Področja:dnevno časopisje, časopisi, časniki, novice, poljudne revije, strokovne revije
Vir prinaša spletni dostop do svežih časnikov in raznolikih poljudnih in strokovnih revij iz več kot 120 držav, v več kot 60 jezikih. Kot pri branju tiskanih edicij lahko uporabnik brska po člankih, oglasih, komentarjih in slikah. Iskati je mogoče tudi po ključnih besedah po vseh naslovih in celotnem 90-dnevnem arhivu. Zbirka trenutno obsega več kot 7.300 naslovov, vključeni pa so tudi slovenski časniki s prilogami: Dnevnik, Nedeljski dnevnik, Delo, Nedelo, Slovenske novice in Nedeljske novice.
Vsebine Pressreader je možno prebirati tudi preko aplikacij za mobilne naprave Android, iOS, Windows in BlackBerry.
Za optimalno uporabniško izkušnjo priporočamo brezplačno registracijo, vsi uporabniki pa lahko časopise brezplačno prebirajo na območjih Wi-Fi izbranih lokacij po vsem svetu.
Vir RSC Gold združenja za kemijo Royal Society of Chemistry ponuja dostop do celotnih besedil 40 elektronskih revij in baze podatkov s sprotnim obveščanjem o novih objavah s področja kemije, biologije, biofizike, fizike, materialov, medicine in farmacije. Baze podatkov s sprotnim obveščanjem o novih objavah zajemajo Analytical Abstracts, Natural Product Updates in Synthetic Reaction Updates.
• Science & Technology Library (S& T Library): 652 časopisov s področja znanosti in tehnologije (biologija, okolje, kemija, strojništvo, računalništvo, matematika, statistika in fizika).
• Social Science & Humanities Library (SSH Library): 1.598 časopisov s področja družbenih ved in humanistike (antropologija, arheologija, umetnost, ekonomija, pravo, izobraževanje, geografija, knjižničarstvo, informacijska znanost, kultorologija, komunikologija, socialno delo, politologija, mednarodni odnosi, psihologija, sociologija, turistika, šport, varnostne študije).
• Medical Library (MED Library): 260 časopisov s področja medicine (javno zdravje, klinična psihiatrija, nevroznanost, splošna medicina, zobozdravstvo, farmacija, toksikologija).