DOAB (preverjene odprto dostopne monografije)
DOAJ (preverjene odprto dostopne revije)
BEALL'S LIST OF POTENTIAL PREDATORY JOURNALS AND PUBLISHERS (nezaupanja vredni založniki do leta 8. 12. 2021)
BEALL'S LIST OF POTENCIAL PREDATORY SCHOLARLY OPEN-ACCESS JOURNALS (nezaupanja vredne revije, ki niso na seznamu nezaupanja vrednih založnikov do 8. 12. 2021)
BEALL'S LIST OF POTENCIAL HIJACKED JOURNALS (ugrabljene revije do 8. 12. 2021)
BEALL'S LIST OF POTENCIAL MISLEADING METRICS (nezaupanja vredne metrike do 8. 12. 2021)
THINK CHECK SUBMIT (orodje za pomoč pri preverjanju)
Znanstveno komuniciranje se od prvih tiskanih različic znanstvenih časopisov sredi 17. stoletja do pojava njihovih elektronskih oblik konec 20. stoletja ni veliko spremenilo. Avtorji v člankih, ki jih pregledajo njihovi vrstniki (recenzenti), poročajo o rezultatih raziskav, ki so jih večinoma financirale njihove ustanove ali pa so sredstva pridobili na nacionalnih ali mednarodnih razpisih. Ob sprejemu članka v objavo svoje materialne avtorske pravice prenesejo na založnika, slednji dostop do rezultatov raziskav omogoča ob plačilu naročnine na revijo in omejuje uporabo slik, grafov ter drugih delov objave v poznejših publikacijah s pridobitvijo založnikovega soglasja. Večina raziskovalcev je zaposlena v javnih zavodih, ki morajo s plačilom naročnin svojim raziskovalcem omogočiti dostop do najnovejših dosežkov znanosti, saj s tem podpirajo kvalitetno raziskovanje.
Nezadovoljstvu z omejevanjem dostopa do rezultatov javno financiranih raziskav z naročninami, se je pridružilo še spiralno povečevanje cen znanstvenih revij, ki v oteženih finančnih razmerah zahteva vedno večji delež sredstev raziskovalnih ustanov v razvitem svetu in dodatno povečuje razlike v možnostih dostopa do znanstvenih informacij v svetovnem merilu.
V tradicionalnem sistemu znanstvenega komuniciranja so podatki raziskav le selektivno dostopni, tudi zaradi želje ustvarjalcev podatkov, da z njihovim monopoliziranjem povečajo svojo konkurenčnost na trgu objav.
Za opis značilnosti odprtega dostopa do znanstvenih objav se najpogosteje uporabljajo definicije iz budimpeške in deklaracije iz Bethesde. Osnovni princip odprtega dostopa je takojšnja dostopnost rezultatov javno financiranih raziskav na svetovnem spletu brez naročniških ali avtorskopravnih omejitev.
Odprtodostopna publikacija (libre open access) ustreza naslednjim kriterijem:
Opozoriti moramo na razliko med prostim dostopom in odprtim dostopom do objav:
Odprti dostop do rezultatov javno financiranih raziskav v obliki objav in podatkov je del odprte znanosti. Hitro se uveljavlja pri objavah v obliki znanstvenih člankov in objavljenih predavanj.
Področje odprtodostopnih znanstvenih monografij se razvija počasneje.
UKM je odprta od ponedeljka do petka od 8. do 19. ure in v soboto od 9. do 13. ure.
Odpiralni čas čitalnice ČUK:Ponedeljek–sobota: od 12. do 24. ure
Nedelja: od 18. do 24. ure
Univerzitetna knjižnica Maribor
Gospejna ulica 10
T: +386 2 250 74 00
F: +386 2 250 74 10
E: ukm@um.si