3D TISKANJE

3D TISKALNIŠKI SISTEM UNIVERZITETNE KNJIŽNICE MARIBOR

Prihodnost 3D tiskanja

Po predvidevanjih strokovnjakov iz področja industrije je pričakovati, da bodo 3D tiskalniki spremenili naravo poslovanja, saj bodo imeli končni uporabniki možnost lastne proizvodnje za svoje potrebe, namesto da bi kupovali od drugih. 3D tiskalniki, ki so zmožni hkratnega tiskanja različnih materialov in v različnih barvah, že obstajajo in se bodo izboljševali še naprej. Z vplivanjem na porabo energije, na porabo odpadnih materialov, na prilagajanje, razpoložljivost proizvoda, na medicino, umetnost, gradbeništvo, avtomobilizem, znanost..., bo 3D tiskanje spremenilo svet kot ga poznamo. 3D tiskalniki so že danes in bodo v prihodnosti še veliko bolj nepogrešljiva naprava tako doma kot tudi v industriji. Uporabljali jih bomo lahko na primer za proizvodnjo rezervnih delov, ki morda niso več na voljo. Namesto, da bi odvrgli predmet zaradi poškodovanega dela, kar bo zelo malo verjetno zaradi še večjega recikliranja in uporabe recikliranih materialov za ponovno proizvodnjo, bomo del nadomestili s tiskanjem novega kar doma ali v najbližjem podjetju, ki se s tem ukvarja. NASA na svojih misijah že uporablja 3D tiskalnik na mednarodni vesoljski postaji za tiskanje delov vesoljske ladje. 3D tiskalnike bomo uporabljali tudi za izdelavo zgradb, v določenih državah tiskajo hiše že dandanes. Nedavno je neko podjetje predstavilo 3D tiskalnik, ki lahko natisne tudi do 10 hiš v samo 24-ih urah. Na univerzi v Loughboroughu delajo na 3D tiskalniku za tiskanje visokih zgradb in delov na samem mestu z izboljšanimi termičnimi lastnostmi zgradbe. Naslednja velika možnost uporabe 3D tiskalnikov bo tiskanje nadomestnih organov za človeka, tako imenovan »bioprinting«. Trenutno v tujini uporabljajo dentalne 3D tiskalnike, torej v zobozdravstvu, kjer vam skenirajo dosedanje zobovje, ga s 3D programom obdelajo in kasneje natisnejo in vam namestijo skoraj identične zobe ali posamezen zob, ki je bil potreben zamenjave.  Seveda pa je potrebno omeniti še tiskanje hranilnih izdelkov, ki je prav tako v zelo hitrem razvoju. Morda bo trajalo še nekaj časa, da bomo lahko natisnili hamburger, drugače pa je s čokolado, saj večina podjetij oziroma čokoladnic že uporablja 3D tiskalnike za tiskanje čokoladnih izdelkov. Nekatera podjetja s 3D tiskalniki natisnejo željen motiv na torto (material je seveda jedilen).