Preprosto iskanje je glavna iskalna vrstica, ki jo boste videli, ko prvič obiščete PubMed. Podobno je kot iskanje v Googlu – preprosto vnesite izraze takšne, kot so. Za tovrstno preprosto iskanje ni treba dodajati operatorjev AND ali OR.
To je lahko koristno izhodišče. Po potrebi lahko rezultate uporabite za oblikovanje naprednejše strategije iskanja.
Rezultati bodo privzeto razvrščeni po "Best Match" oziroma ustreznosti in predstavljeni v skupinah po deset. Prikaz lahko konfigurirate tako, da kliknete "Display Options" in izberete drug vrstni red razvrščanja (datum, avtor itd.) ter število rezultatov na stran.
Privzeto obliko "Summary" lahko spremenite tudi v "Abstract", če želite preleteti izvlečke za vsako referenco, ne da bi morali zapustiti stran z rezultati. To vam omogoča tudi, da kliknete "Polno besedilo" (ikona na desni strani) za dostop do celotnega besedila neposredno s strani z rezultati.
Na levi strani so na voljo filtri, s katerimi lahko rezultate dodatno omejite glede na datum, zasnovo študije, vrsto članka, jezik in drugo. To je lahko še posebej koristno pri iskanju preglednih člankov!
Opomba – ti filtri se zanašajo na bibliografske podatke, dodane člankom v MEDLINE. Vse reference v PubMedu niso indeksirane v MEDLINE – zato lahko pri uporabi teh filtrov nekatere stvari spregledate. Če potrebujete pomoč pri ustvarjanju filtra za celovit iskalni projekt, se obrnite na knjižničarja.
PubMed ne išče po celotnem besedilu. PubMed preprosto primerja vaše iskanje z bibliografskimi podatki za vsak zapis (npr. naslov, avtor, povzetek, ime revije).
Za boljše rezultate PubMed primerja vaše iskanje s svojim seznamom predmetov (MeSH ali Medical Subject Headings) in išče tudi vaše izraze po pogostih različicah (npr. otroka oz. otroci). To se imenuje Automatic Term Mapping (ATM). Večinoma to deluje tako, kot bi pričakovali:
Včasih pa dobimo nepričakovane rezultate:
Koristno je videti, kako je bilo vaše preprosto iskanje prevedeno. To storite tako, da pod iskalno vrstico kliknete "Advanced":
V razdelku "History and search details" kliknite puščico pod "Details", da vidite, kaj je bilo *dejansko* iskano.
V tem primeru lahko vidimo, da so naši iskalni izrazi bolj ali manj ustrezno prevedeni. Vključuje "arrhythmias, cardiac" kot izraz MeSH in išče "cardiac arrhythmias" v vseh drugih poljih. Prav tako išče izraz "Drug" v vseh drugih poljih.
Čeprav je še veliko prostora za izboljšave, bi to lahko bilo v redu za vaše namene – če je, odlično!
Če želite večji nadzor, boste želeli preiti na napredno iskanje.
Univerzitetna knjižnica Maribor
Gospejna ulica 10
T: +386 2 250 74 00
F: +386 2 250 74 10
E: ukm@um.si